„Acana“, „Brit“, „Josera“, „Pedigree“, „Orijen“, „Royal Canin“… yra labai daug šunų maisto gamintojų ir rūšių, bet kas tinka mano augintiniui? Šis straipsnis tau padės sužinoti į ką reikia atkreipti dėmesį, renkantis sausą maistą šunims. O žinant tai, galėsi lengviau apsispręsti, ar dabartinis ėdalas šunims tikrai tinka tavo augintiniui.
Kalbant apie sausą šunų maistą, galime išskirti 3 pagrindines tiesas:

  1. Nėra vieno, geriausio šunų maisto, kuris tiktų visiems.
  2. Reikia išmokti skaityti, kas rašoma ant maisto pakuotės.
  3. Šunų maistas, pardavinėjamas prekybos centre vienareikšmiškai yra žemos kokybės maistas.

Paanalizuokime kiekvieną punktą atskirai.
Nėra vieno, geriausio šunų maisto, kuris tiktų visiems. Pripažinkime, šunys yra individualybės, kaip ir žmonės. Vienų skrandis yra jautresnis, kitiems reikia daug mėsos, treti mėgsta daug daržovių, kai kurie valgo viską. Maisto šunims yra įvairiausio – nuo elnienos ir ėrienos iki daržovių. Tad tai, ką mėgsta vienas šuo, nebūtinai ės kitas, nors tai ir pats brangiausias maistas, kurį tik įmanoma rasti.

Reikia išmokti skaityti, kas rašoma ant maisto pakuotės. Tai yra svarbiausia, norint išrinkti gerą maistą šuniui. Jei suprasime, kas yra parašyta ant pakuotės – galėsime išsirinkti geriausią kokybės-kainos santykį. Ir nesvarbu, ką jums sakys pardavėja, ir nesvarbu, kad maistas bus nežinomas, ir nesvarbu, kokia jo kaina.
Dar dėl kainos. Ar žinote, kad brangus maistas jums gali kainuoti pigiau? Tikrai, tikrai. Tarkim yra 2 šunų maistai, vieno kilogramas kainuoja 10€, kito – 13€. Kuris pigesnis? Jei atvirai – priklauso nuo sudėties. Jei maiste visos sudedamosios dalys šuniui yra naudingos, ta prasme jos suteikia reikiamus vitaminus, proteinus, riebalus ir kitas naudingas medžiagas – šuniui maisto reikės nedaug. O jei maiste pilna nereikalingų medžiagų – šuo ės daugiau, kad gautų reikiamą naudingų medžiagų kiekį. Tai reiškia, kad maisto reikės pirkti daugiau.

Gerai, grįžkime prie pakuotės. Šiame straipsnyje nesigilinsime į visas sudedamąsias dalis, tam prireiktų dar 2 straipsnių. Apžvelkime pagrindinius punktus:
– Economy, Pemium ir Super Premium. Sausas šunų ėdalas yra skirtomas į 3 kategorijas. Šios kategorijos yra užrašytos ant kiekvienos pakuotės:

  • Economy. Tai yra žemiausia maisto kategorija.
  • Premium. Tai yra vidutinė maisto kategorija.
  • Super Premium. Tai yra aukščiausia maisto kategorija.

– Šuns amžius ir dydis. Ant pakuotės yra parašyta, kokio amžiaus ir dydžio šuniui šis pašaras tinka labiausiai. Yra išskiriamos 3 šuns amžiaus ir dvi dydžio kategorijos:

  • Puppy. Tai jaunas šuo, kurio amžius yra iki 1,5 metų;
  • Adult. Tai suaugęs šuo, kurio amžius yra nuo 1,5 iki 7-10 metų;
  • Senior. Tai senjoras – šuo kuriam statistiškai lieka gyventi 25% veislei būdingo amžiaus. Čia rasite senjorų amžiaus sąrašą pagal veisles).
  • Large breed. Tai dideli šunys;
  • Small breed. Tai maži šunys.

– Sudedamosios maisto dalys. Ant kiekvienos pakuotės yra parašyta iš ko susideda pašaras. Šio sąrašo eiliškumas tolygus ingrediento kiekiui maiste. Ta prasme pirmo ingrediento maiste yra daugiausia, antro – kiek mažiau, trečio dar mažiau ir t.t. Susidaryti bendrą vaizdą apie maisto kokybę galima pažiūrėjus į pirmus 5 ingredientus. Tarp jų mes norime matyti mėsą, žuvį ir kiaušinius, o mėsa arba žuvis turi būti paminėta pirmu numeriu.
Šalia mėsos pavadinimo gali būti pridėtas žodis „meal“ (ant maisto pakuočių šis žodis į Lietuvių kalbą yra verčiamas kaip „miltai“), pvz.: „Chiken meal“ (vištienos miltai). Skirtumas yra tas, jog „Chiken meal“ sudėtyje bus daugiau vištienos mėsos, nei tiesiog „Chiken“ sudėtyje. Tad prierašas „meal“ yra gerai.
O štai, kas yra blogai ir ko iš sudedamųjų dalių reikia vengti , yra: „corn“ (javai), „soy“ (soja), „cornmeal“ (kukurūziniai miltai) ir „wheat“ (kviečiai). Kaip kurie šunys netoleruoja šių produktų ir gali susidurti su virškinimo problemomis. Taip pat rekomenduotina vengti: išvestinių produktų (grubiai tariant, tai yra gyvulių atliekos – nuo nagų iki odos); neaiškių ingredientų, (pvz.: „gyvulių riebalai“, „mėsos produktai“); cheminių medžiagų (pvz.: BHA, BHT, „Ethoxyquin“); druskos; alaus mielių; linų; dažų ir skonio stipriklių; sintetinio vitamino K; svogūnų.
Dėl taukų – teikite pirmenybę gyvuliniams taukams, pvz. vištos. Šunys geriau virškina gyvulinius taukus nei iš grūdų ar daržovių pagamintą aliejų .
– Energetinė maisto vertė. Pagal įstatymą, ant kiekvienos pakuotės turi būti užrašyta, kokios sudedamosios dalys sudaro maistą ir koks yra jų kiekis. Ši tema yra plati, tad apie tai parašysim atskirą straipsnį.

Šunų maistas, pardavinėjamas prekybos centre vienareikšmiškai yra žemos kokybės maistas. To priežastis gan paprasta. Prekybos centrai dažniausiai perka žemos, „economy“ klasės maistą. Tai galite lengvai patikrinti, patikrinę maisto pakuotę. Žemos klasės maistas turi prasčiausias sudedamąsias dalis.
Na va, sudėtį apžvelgėme, maistą išsirinkome, šuo ėda. Belieka vienas klausimas. Kaip žinoti, ar ėdalas tinka šuniui? Yra 2 būdai – įdomusis ir paprastasis.
– Paprastasis. Jis susijęs su šuns išvaizda ir elgesiu. Šuo turi būti energingas, kailis spindėti, akys blizgėti, šuo neturėtų nei lieknėti, nei stambėti. Šuo neturėtų pradėti daugiau kasytis, laižytis, šertis ar trinti užpakalį.
– Įdomusis. Na, o šis būdas kur kas greitesnis – atkreipkite dėmesį į šuns išmatas. Jos turi būti kietos, be kraujo ar gleivių požymių.

Dėmesio. Jei nuspręsite keisti savo šuns maistą – darykite tai palengva. Negalima iškart pereiti prie naujo maisto. Plačiau apie tai – kitame straipsnyje.

Šaltinis: peteducation.comdogfoods.angelfire.comwoodhavenlabs.com