Blogas šuns burnos kvapas atsiranda dėl burnoje, plaučiuose arba žarnyne esančių bakterijų. Dažniausiai čia pasidarbuoja burnos bakterijos, dėl kurių formuojasi kalcio druskos nuosėdos ir susidaro dantų akmenys. Mažų veislių šuniukai yra ypač imlūs dantų akmenų susidarymui. Užsitęsęs blogas šuns burnos kvapas gali signalizuoti ir apie rimtesnes problemas, susijusias su virškinimu, kepenimis arba inkstais. Visais atvejais blogas burnos kvapas yra tai, į ką reikia kreipti dėmesį:
- Neįprastai saldus ar vaisių kvapą primenantis kvėpavimas signalizuoja apie diabetą. Ypač, jei šuo dažniau nei įprasta laka ir šlapinasi.
- Šlapimą primenantis kvapas gali signalizuoti apie inkstų ligą.
- Stipriai dvokiantis kvapas, vėmimas, apetito stoka, geltonas ragenų ar/ir dantenų atspalvis gali pranešti apie kepenų ligą.
Jei numanote, jog šuo turi rimtesnių problemų, kreipkitės į veterinarą. Apskritai, profilaktiškai šunį reikia nuvesti pas veterinarą bent du kartus į metus. Taip užkirsite kelią rimtesnių ligų atsiradimui. Siekiant išvengti blogo burnos kvapo namų sąlygomis, galite imtis šių priemonių:
- Maitinkite tinkamos kokybės ėdalu.
- Leiskite savo šuniui bent kartą per mėnesį graužti žalius kaulus. Tai padės apsisaugoti nuo dantų akmenų susidarymo. Tik neduokite keptų ar vištos kaulų. Jie skyla aštriais kampais ir gali pažeisti žarnyno sieneles. Jei šuo iki šiol nėra ėdęs žalių kaulų, pradžioje prižiūrėkite šunį, kad jis neprarytų viso kaulo ir neužspringtu. Saugiau duoti didelį jautienos ar avienos kaulą, kad šuo negalėtų vienu sykiu jo praryti. Jei žalių kaulų davimas jums nepriimtinas, pakeiskite juos džiovintais kaulais.
- Parūpinkite šuniui dantis valančių žaislų, kad dantenos apsivalytų natūraliai, kramtymo procese.
- Valykite šuniui dantis. Rekomenduotina kiekvieną dieną ir tik su šunims skirta dantų pasta. Jei jūsų šuo nepratęs, kad jam liestų burną, pradžioje pratinkite šunį tiesiog laikydami rankas šalia jo burnos. Po kurio laiko pradėkite valyti po vieną ar du dantis. Palaipsniui šį procesą ilginkite. Galiausiai šuo pripras ir dantų valymas taps normaliu užsiėmimu. Koncentruokitės į viršutinius dantis, nes dantų akmenys ten formuojasi greičiau nei ant apatinių.
- Priedai. Jei šuo nesileidžia valyti dantis, yra dar viena išeitis. Veterinarijos klinikoje galite rasti priedų, kurie yra pilami į vandenį ar maišomi su ėdalu. Šie priedai padeda panaikinti dantų apnašas bei neleidžia susidaryti naujoms.
- Jei jūsų šuo mėgsta daržoves, tuomet laikas nuo laiko galite jam duoti žalią morką. Jei blogo kvapo priežastis yra nešvarūs dantys, o ne kariesas ar infekcija, morka suteiks gaivesnį burnos kvapą.
Ir dar kartą – nenaudokite žmonėms skirtos dantų pastos. Ji yra kenksminga jūsų šuniui. Jei nenorite pirkti specialiai šunims skirtos pastos, tuomet šuns dantis galite valyti su valgomosios sodos ir vandens tirpalu.