Šunims skirtos šukos ir šepečiai nėra skirstomi pagal šunų veisles, jie yra skirstomi pagal jų kailio rūšį. Tad kalbant apie šuns plaukų priežiūrą svarbu žinoti, kokiam kailio tipui jis priskiriamas. Šiame straipsnyje apžvelgsiu šunų kailių tipus ir jų priežiūrai reikalingas šukas bei šepečius.

Negaliu sakyti, kad žemiau pateiktas skirstymas yra vienintelis, bet jis man pasirodė teisingas. Pagal kailio rūšį šunys skirstomi į:

 • Trumpaplaukius šunis;
 • Vidutinio ilgio plauko šunis;
 • Ilgaplaukius šunis;
 • Šiurkščiaplaukius šunis;
 • Banguotų plaukų šunis (garbanius).

Trumpaplaukiai šunys (Basetas; Biglis; Bokseris; Buldogas; Labradoro Retriveris; Mopsas) nėra kerpami. Pagrindinis trumpaplaukių priežiūros įrankis yra grėbliukas, skirtas mirusių plaukų surinkimui. Šukuokite pagal plauką, kryptimi nuo galvos link uodegos. Spauskite tiek, kad stimuliuotumėte odą ir ypatingai atsargiai ties papilve. Su grėbliuku surinkę mirusius plaukus, kailį dar galite perbraukti šepečiu. Jis surinks ant kailio likusius plaukus ir pamasažuos odą.

Vidutinio ilgio plauko šunys (Auksaspalvis Retriveris; Kavalieriaus Karaliaus Karolio Spanielis; Vokiečių aviganis; Senbernaras; Sibiro Haskis). Kai kuriems vidutinio kailio ilgio šunims laikas nuo laiko reikia patrumpinti plaukus prie kaklo, ausų, veido, ar kojų, bet iš esmės jie nėra kerpami. O šukas į ranką galite paimti kartą į savaitę. Šio tipo šuns šukavimas susideda iš dviejų dalių: dėl šėrimosi povilnyje atsiradusių negyvų plaukų surinkimo ir šukavimo. Plaukų surinkimui yra naudojamas furminatorius arba šėrimosi šukos.

Su šėrimosi šukomis šukuojama greitais, žemyn nukreiptais judesiais. Šios šukos dažniausiai yra trijų rūšių:

 • Su vienguba tankių nelanksčių vienodo ilgio dantukų eile;
 • Su vienguba tankių nelanksčių skirtingo ilgio dantukų eile;
 • Su dviguba tankių nelanksčių dantukų eile.

Ilgaplaukiai šunys yra skirstomi į 3 kategorijas:

 • Ilgaplaukis su sklastymu;
 • Ilgaplaukis mažas šuo;
 • Ilgaplaukis didelis šuo.

Visų šių kategorijų šunys yra prižiūrim vienodai. Jų šukavimui naudojamas adatinis šepetys su ilgomis adatėlėmis bei paprastos šukos su tvirtais metaliniais dantukais. Pirma šukuojama adatiniu šepečiu staigiais trumpais judesiais, pradedant nuo plauko šaknų ir einant į išorę. Kadangi šepetys iš esmės iššukuoja paviršių, po to dar galite peršukuoti šukomis su tvirtais metaliniais dantukais.

Ilgaplaukiai šunys su sklastymu. Šiai kailio rūšiai priskiriami šunys, kurie turi ilgus tiesius plaukus ir yra perskirti sklastymu, einančiu per visą nugarą. Ilgo perskirto kailio šunų kategorijai priskiriamos tik aštuonios veislės: Afganų Kurtas; Lasa Apso; Maltos Bišonas; Skai-Terjeras; Ši-Cu; Šilkinis Terjeras; Tibeto Terjeras; Jorkšyro Terjeras.

Ilgaplaukio mažo šuns kailis nėra atskirtas sklastymu, bet jį šukuoti ne ką lengviau. Šio kailio šunis reikia šukuoti kiekvieną dieną ir patartina pradėti dar fenuojant. Štai kai kurios populiarios ilgaplaukių mažų šunų veislės: Havanos Bišonas; Kinų Kuoduotasis; Pekinesas, Špicas.

Ilgaplaukių didelių šunų kailį reikia prižiūrėti taip pat kaip ir ilgaplaukių mažų šunų. Vienintelis skirtumas – tai užima kur kas daugiau laiko. Kelios populiarios veislės, priskiriamos ilgaplaukiams dideliems šunims: Barzdotasis Kolis; Čiau-Čiau; Koker-Spanielis; Airių Seteris; Niufaundlendas; Bob-Teilas; Samojedas.

Šiurkščiaplaukiai šunys. Šio tipo šunų kailis švelnus ir minkštas… nėra. Tinkamai prižiūrimas kailis bus šiurkštus ir grubus. Didelis šiurkščiaplaukių šunų privalumas tas, kad jie nesišeria. Šiurkščiaplaukiai šunys yra triminguojami (pešami) – rankomis arba pešimo peiliu. Pešti reikia nesusigarbanojusius plaukus. Po trimingo, šuns plaukai dar yra aplyginami su kirpimo mašinėle. Kasdieniai priežiūrai yra naudojamas adatinis šepetys ir metalinės šukos, kad kaip ir ilgaplaukiams šunims. Štai populiariausi šiurkštaus kailio atstovai: Afenpinčeris; Borderterjeras; Briuselio Grifonas; Airių Terjeras; Škotų Terjeras; Vakarų Škotijos Baltasis Terjeras.

Šunys su banguotu kailiu. Banguotam kailiui būdingos garbanos. Šio tipo plaukai lengvai susipainioja ir greitai išsausėja. Prieš šukuojant, jums reikėtų panaudoti kondicionierių, kad išvengtumėte plaukų lūžinėjimo. Šukavimui naudojame adatinį šepetį ir šukas su tvirtais metaliniais dantukais. Štai keli šio kailio tipo atstovai: Garbanotasis Bišonas; Airių Vandens Spanielis; Komondoras; Pudelis; Portugalų Vandens Šuo; Bedlingtono Terjeras.

Svarbu prisiminti, jog šuns priežiūrai skirtus įrankius taip pat reikia prižiūrėti. Juos būtina dezinfekuoti po kiekvienos procedūros. Taip apsaugosite šunį nuo bakterijų, kurios gali kauptis ant įrankių. Dezinfekcinių priemonių yra visokių – nuo švelniai dezinfekuojančių iki turinčių stiprų cheminį poveikį. Stenkitės vengti priemonių, kurių sudėtyje yra stiprių chemikalų, nes kai kurie šunys yra alergiški cheminėms medžiagoms.

Šaltinis dogs.about.com, dogtrainingsite.net, petcareeducation.com, petuniversity.com, total-german-shepherd.comss